Na czym polega rehabilitacja i kiedy jest stosowana?

rehabilitacja białystok

Powrót do pełni zdrowia po przebytej chorobie jest dość trudnym zadaniem i bardzo często wymagana jest kompleksowa rehabilitacja. Najczęściej na rehabilitację zgłaszają się pacjenci po udarze mózgu, wypadkach samochodowych, a także po ciężkiej chorobie.

Co to jest rehabilitacja medyczna?

rehabilitacja medycznaMedyczna rehabilitacja, którą wykonuje się w Białymstoku, polega na wykonaniu kompleksowych działań wspomagających leczenie osób niepełnosprawnych, a także chorych psychicznie. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie chorego do pełnej sprawności lub pomoc w osiągnięciu zadowalających wyników w leczeniu. W ten sposób pacjent może znowu wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Dobrze wykonana rehabilitacja będzie również umożliwiała powrót do dawnej pracy i obowiązków wykonywanych przed wypadkiem czy chorobą. Bardzo często rehabilitacja dla najlepszego efektu prowadzona jest przez wielu specjalistów.

W leczeniu pomagają:

  • Fizjoterapeuci,
  • Logopedzi,
  • Psycholodzy,
  • Pielęgniarki,
  • A nawet muzykoterapeuci.

Kto może korzystać z rehabilitacji w Białymstoku?

Wielu pacjentów potrzebuje profesjonalnej rehabilitacji wykonywanej w Białymstoku, aby wrócić do dawnej sprawności sprzed wypadku. Taka forma leczenia jest również bardzo często stosowana w sytuacji osób po zawale serca, udarze mózgu, a także przy poważnych złamaniach.

Rehabilitacja powinna być wykonana przede wszystkim w zależności od potrzeb i stanu pacjenta. Rehabilitacja dzielimy na:

  • Specjalistyczną,
  • Kardiologiczną,
  • Neurologiczną,
  • Pulmonologiczną.

Jakie zabiegi wykonuje się podczas rehabilitacji?

Podstawowym elementem rehabilitacji jest fizykoterapia. Najczęściej wykonuje się tutaj kinezyterapię, która polega na leczeniu ruchem. Uświadamia się pacjenta, że ruch jest najlepszym rozwiązaniem, który może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a także na psychikę pacjenta.

Masaż również bardzo często stosowany jest podczas rehabilitacji w Białymstoku, ponieważ pomaga poprawić przemiany materii rozluźnić mięśnie, a także wzmocnić stawy. Dodatkowo pomaga poprawić krążenie i pozbyć się różnych bólów lub napięć o charakterze psychosomatycznym.

Podczas rehabilitacji stosuje się także leczenie polem magnetycznym, które łagodzi wiele dolegliwości związanych z bólem i najczęściej zalecane jest takie leczenie po złamaniach.