Czy warto stosować ocieplanie pianką pur?

ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Każdy inwestor budujący w Polsce dom musi zdawać sobie sprawę, że nasz kraj leży w dość nieprzyjemnej strefie klimatycznej. Zimy bywają naprawdę mroźne, a to sprawia, że wykorzystywane ocieplenie budynku nie może być przypadkowe i niskiej jakości. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się ocieplanie pianką pur. Czym jest ta technologia i czy faktycznie warto się nią zainteresować?

Na czym polega ocieplanie pianką pur?

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszych zalet pianki pur, warto się najpierw dowiedzieć, na czym ta technika tak właściwie polega. Pianka pur czy też inaczej mówiąc pianka poliuretanowa, to materiał termoizolacyjny, który nakładany jest na daną powierzchnię poprzez specjalny agregat, który ją natryskuje. Dopiero po umieszczeniu jej np. na powierzchni poddasza pęcznieje, zwiększając znacznie swoją objętość i tym samym uszczelniając dane miejsce.

Na rynku znaleźć można dwa najpopularniejsze rodzaje takiej pianki, czyli model otwarto komórkowy oraz zamknięto komórkowy. Czym się one różnią? Pianka otwarto komórkowa swoją strukturą przypomina nieco gąbkę. Jest niezwykle lekka, a przy tym wykazuje się bardzo wysoką termoizolacją z jednoczesną umiejętnością przepuszczania pary wodnej. Drugi model, czyli wersja zamknięto komórkowa, to struktura składająca się z mikroskopijnych, zamkniętych pęcherzyków. To, co ją odróżnia od wersji otwarto komórkowej to fakt, że wykazuje się ona doskonałą izolacją przeciwko wodzie. Jak szacują badania, jej absorpcja wody wynosi zaledwie 1%.

Więcej o ocieplaniu pianką PUR https://www.gawterm.pl/ocieplanie-pianka/

Dlaczego warto stosować ocieplanie pianką pur?

Jak więc widać, materiał ten jest naprawdę niezwykły i warto się nim zainteresować. Z uwagi jednak na wysokie koszta, które wynikają z konieczności zastosowania specjalistycznego sprzętu do położenia takiej pianki, wielu inwestorów nadal się zastanawia, czy jest to gra warta świeczki. Jakie są więc najważniejsze zalety, którymi charakteryzuje się ocieplanie pianką pur?

W pierwszej kolejności wiedzieć trzeba to, że materiał ten wykazuje się genialną właściwością termoizolacyjną, która pozwala w naprawdę wyraźny sposób zniwelować wydostawanie się ciepłego powietrza z budynku. Wpływa to rzecz jasna na niższy koszt ogrzewania.

Innego typu bardzo ważną zaletą jest to, że materiał ten jest bardzo lekki, więc nie stanowi żadnego zagrożenia dla konstrukcji dachu. Co więcej, jest nie palny, nie chłonie wody, a także zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną. Co niezwykle ważne ocieplanie pianką pur nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, ponieważ nie uwalnia szkodliwych oparów.