Leczenie bólu kręgosłupa – chińska medycyna ludowa

fizjoterapeuta białystok

Chiny są znane z tradycyjnych metod leczenia wielu chorób oraz wypracowania na przestrzeni setek lat niepowtarzalnych metod udzielania pomocy chorym. Wystarczy wymienić powszechną i cenioną na całym świecie akupunkturę, która znajduje również swoją rolę w leczeniu bólu kręgosłupa.

Filozofia w medycynie naturalnej

poradnia leczenie bóluPrzy wysoce skonkretyzowanych metodach leczenia Chińczycy wypracowali również filozofię, która ma duże znaczenie w medycynie tradycyjnej. Wiąże się ona z uznaniem, że człowiek jest częścią wszechświata, a wszystko w nim powinno podlegać pewnej harmonii. Najważniejsza jednak jest tu energia „Qi”. Ciało jest dla niej drogą przepływu, a gdy jej droga zostaje zakłócona, pojawia się choroba.

Wszystkie wypracowane przez chińską medycynę tradycyjną metody są właściwie sposobami na przywrócenie właściwego przepływu Qi. Istnieje jednak jeszcze jedna siła – Jing, umiejscowiona w nerkach. Jing jest odpowiednikiem genów w medycynie zachodniej, aczkolwiek twierdzi się, że może być modyfikowana przez styl życia

Metody wspierania Qi i Jing

Wśród metod usprawniania przepływu Qi oraz modyfikowania Jing stosuje się w Chinach:

  • masaże – które przybrały na przestrzeni tysięcy lat wiele form;
  • akupunkturę i akupresurę – czyli metody oddziaływania na punkty ciała za pomocą igieł lub nacisku;
  • ćwiczenia Qigong (czikung) – ćwiczenia te bardzo często nawiązują do ruchu zwierząt;
  • diety i zioła – w tym względzie Chiny są niezwykle rozwinięte, a wiedza jest tak rozległa, iż tylko specjalni „lekarze ludowi” (zielarze) mogą nią właściwie operować; robią to również specjalne apteki.

Oczywiście chińska medycyna ludowa opracowała bardzo wiele innych metod leczenia, wśród których do powszechnie znanych należy np. stawianie baniek. Tutaj skupimy się jednak na pomocy dla kręgosłupa.

Medycyna chińska w leczeniu kręgosłupa

Istotne w medycynie chińskiej jest twierdzenie, że energia Qi przepływa w ciele określonymi ścieżkami – meridianami. Już współcześnie odkryto, że kanały przepływu Qi w dużym stopniu odpowiadają układowi nerwowemu. Tym samym główny kanał Qi odprowadzający energię do całego ciała znajduje się w kręgosłupie. Uznano więc, że kręgosłup jest ważny dla zdrowia całego organizmu, a jego choroby wpływają na ogólne funkcjonowanie.

Największe znaczenie ma tu odcinek piersiowy i lędźwiowy. Odchodzi od niego najwięcej kanałów Qi regulujących pracę wszystkich organów wewnętrznych. I właśnie na tych kanałach znajdują się specjalne punkty, poprzez które można uzyskać poprawę w różnych częściach ciała, gdy się na nie wpływa, a także zmniejszyć ból w nich odczuwany – niejako kumuluje się on w tych punktach, będąc oznaką choroby. W taki sposób zbudowano teorię stojącą za stosowaniem akupunktury i akupresury.
Na owe odcinki zaczęto więc wpływać stosując nakłucia igłami oraz nacisk i masaże. Metody te stosowane są do dzisiaj, a każdy dobry fizjoterapeuta zna podstawy masażu chińskiego i jego filozofię. Jest to wspólne dziedzictwo kulturowe o dowiedzionej skuteczności.

Akupunktura, akupresura i masaż

Ból przy powyższym jest w centrum zainteresowania tych zabiegów. Dzięki nakłuciom lub uciskowi pobudza się odpowiednie punkty leżące na drogach przepływu Qi, hamując lub niwelując ich aktywność.

Terapia leczenia bólu kręgosłupa z zastosowaniem tych metod nie musi być długa. Z doświadczenia praktycznego wynika, że nierzadko kilka sesji przynosi znaczną poprawę i wpływa na zniesienie bólu. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z filozofią Qi, cale ciało stanowi zamknięty układ. Dlatego leczenie w medycynie tradycyjnej dotyczy również: porad, zalecania ćwiczeń, a także odpowiednich preparatów ziołowych. W gabinetach fizjoterapii w Polsce nierzadko stosuje się wszystkie formy leczenia bólu kręgosłupa poza ziołolecznictwem. Z oczywistych bowiem względów, medycyna chińska w Polsce nie jest rozwinięta tak, jak w kraju, z którego pochodzi.